AMÖF-NKFIH

PÁLYÁZAT

A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2020-2.1.1.-ED-2024-00332 sz. pályázata keretében az Alapítvány a Magyar Önkéntesség Fejlesztéséért a következő projektet valósítja meg:

"Innovatív tudás- tapasztalatmegosztás, hálózat és adatgyűjtés kialakítása a vállalati önkéntesség fejlesztése érdekében a nagy-, a közép-és kisvállalati szektorban"


A projekt indokoltsága

Magyarországon a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) az elmúlt húsz évben normatív vállalatirányitási koncepcióvá lett. Ugyanakkor az utóbbi néhány évben egy új koncepció jelent meg – a környezeti, szociális vállalatirányítás (ESG) –, ami annak értékelésére is szolgál, hogy egy vállalat milyen mértékben érte el CSR célkitűzéseit. Jelen pályázat és annak elemei az ESG koncepciójához kapcsolódva kíván a vállallati társadalmi felelősségvállalás társadalomra gyakorolt hatásának egyik komponense – a vállalati önkéntesség – mérhetőségéhez hozzájárulni. Noha vannak zárvány-szerű törekvések arra, hogy a hazai nagyvállatok CSR/ESG jó gyakorlataikat bemutassák, tapasztalataikat megosszák, de alapvetően négy probléma gátolja azt, hogy a vállalati önkéntesség hatása társadalmi és gazdasági szinten is mérhető lehessen:

a) Nincsenek arra nézve generális adatok, hogy ma nagyvállalati szinten hány munkavállaló, mennyi időt töltött és milyen értékben végzett önkéntes munkát. A közép- és kisvállalati szint szinte teljesen feltáratlan terület ezen a téren;

b) Nem vált általánossá a tudás- és tapasztalatmegosztás – sem a nagyvállalati szektorban, sem pedig társadalmi (lokális és munkahelyi közösségek, civil-nonprofit szervezetek) szintjén –, hogy milyen jó gyakorlatok valósultak meg, és milyen társadalmi problémák megoldásához járultak hozzá a CSR programok, ezen belül pedig konkrétan a vállalati önkéntes tevékenységek;

c) Hiányzik az az ösztönző, hogy a vállalatok beépítsék rövid és hosszútávon CSR/ESG koncepciójukba a társadalmi hatásmérést, és ennek alapján építsék fel vállalati társadalmi felelősségvállalási – környezeti, szociális vállalatirányítási – koncepciójukat, illetve ezen belül vállalati önkéntes programjaikat.

d) Az elmúlt tíz évben a nagyvállalati és a civil-nonprofit szektor kapcsolata főként adományozási, támogatási programok terén fejlődött. Kialakultak olyan jó gyakorlatok is, amikor a vállalati önkéntes programok megszervezését és lebonyolítását civil-nonprofit szervezetek végzik. Ugyanakkor ezek a kapcsolatok eléggé partikulárisak és kisebb, jó programokat kínáló civil-nonprofit szervezeteknek nagyon nehéz erre a "piacra" betörniük.


A projekt céljai

Mindezekből következően a pályázat célja egy interaktív tudás-, tapasztalatmegosztásra, hálózatépítésre és adatgyűjtésre alkalmas platform létrehozása és működtetése. A kitűzött célokat 12 hónap alatt tervezzük megvalósítani. 

  • A tudásmegosztást segíti elő az a Tudástár, amely a vállalati társadalmi felelősségvállalással, a környezeti, szociális vállalatirányítással, a vállalati önkéntességgel, valamint a társadalmi hatásméréssel kapcsolatos legfontosabb hazai és nemzetközi szakirodalmakat, elemzéseket, statisztikákat tartalmazza.

  • A tapasztalatmegosztást segíti elő a vállalati önkéntes programok és önkéntesség terén megmutatkozó Jógyakorlatok bemutatása, elemzése, amely fővárosi és vidéki egyetemekkel való együttműködésben – 20-30 hallgató és oktatóik bevonásával – valósul meg.

  • A Hálózat kialakításában legalább 60-80 hazai nagy-, közép- és kisvállat CSR/ESG, valamint a vállalati önkéntesség-koncepciókat alakító és megvalósító szakembereinek, illetve az ebben érdekelt civil-nonprofit szervezetek legalább 30 képviselőinek csatlakozására számítunk. Mindez a két szektor szervezeteinek hatékonyabb kapcsolódását és együttműködését kívánja elősegíteni.

  • A hálózati tagok körében végzett Adatgyűjtés célja a "Vállalati önkéntesség Magyarországon, 2025" kiadvány megjelentetése, mint az első olyan dokumentum, amely a témában elkészül, illetve megveti az alapjait egy évente-kétévente megjelenő riportkötetnek.


A projekt várható eredményei

2024. októberben elindul a tudás- és tapasztalatmegosztásra, valamint hálózat és adatgyűjtés kialakítására alkalmas online platform, amit 2024. október 29.-én egy előadásokkal egybekötött indító konferencia keretében mutatunk be.

2024. októberére elkészül a Tudástár, ami mind a vállalati, mind a civil-nonprofit szervezetek szakemberei, mind pedig az egyetemi oktatók, hallgatók, de az érdeklődő nagyközönség számára szakirodalmi segítséget nyújt a CSR/ESG és a vállalati önkéntességgel kapcsolatos ismereteik bővítéséhez.

Terveink szerint a projekt egy induló helyzetet állít elő, ami egy folyamatosan bővülő tudás, és tapasztalatmegosztó hálózatként fejlődik tovább, és amit a folyamatos információmegosztás és -csere, a jógyakorlatok rendszeres időszakonkénti közlése segít elő. 

2024 novemberétől 2025 augusztuságig a projekt fő tevékenysége a hálózatépítés, ami egyrészt jelenti a nagy-, közép- és kisvállalati szektor szereplőinek, a civil-nonprofit szervezetek vezetőinek bevonását a vállalati önkéntes platform hálózatba. A kapcsolatépítést, a szakmai konzultációkat segítik a negyedévente megredezendő hálózati találkozók.

A vállalatok és a civil-nonprofit szervezetek mellett az egyetemek bevonásával egy olyan tripartite-hálózat jön létre, amely a három társadalmi-gazdasági közösség számra teszi lehetővé a hatékony, széles és a kölcsönös előnyökön nyugvó tudás- és tapasztalatmegosztást.

A folyamatos hálózati adtgyűjtés eredményeképpen 2025. júniusában megjelentetjük a "Vállalati önkéntesség Magyarországon, 2025" kötetet, lerakva ezzel egy évenként- kétévenként megjelenő riportkötetnek, amely reményeink szerint referenciául szolgál a kormányzati, a vállalati szakemberek, a civil-nonprofit szervezetek és az egyetemi oktatók, kutatók számára is.


A projekt szervezeti felépítése

A projekt szakmai megvalósulását nyolcfős, elismert vállalati szakemberekből, civil-nonprofit szervezeti vezetőkből, valamint egyetemi oktatókból álló Tanácsadói Testület segíti.

A projekt irányítását Dr. Bartal Anna Mária a projektvezető látja el Sándor Orsolya, valamint Szabó Kata projekt-koordinátorok segítségével.

Együttműködő partnereink olyan for- és nonprofit szervezetek, amelyek az elmúlt 20 évben jelentősen hozzájárultak a for- és nonprofit szektor közötti együttműködés kialakításához, megszilárdításához.



VÁRJUK A VÁLLALATOK TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁSSAL ÉS A KÖRNYEZETI, TÁRSADALMI VÁLLALATIRÁNYÍTÁSSAL FOGLALKOZÓ SZAKEMBEREINEK CSATLAKOZÁSÁT A VÁLLALATI ÖNKÉNTESSÉG HÁLÓZATHOZ!

VÁRJUK A VÁLLALATI ÖNKÉNTES PROGRAMOK ÉS A VÁLLALATI ÖNKÉNTESSÉGGEL FOGLALKOZÓ CIVIL-NONPROFIT SZERVEZETEK VEZETŐINEK, SZAKEMBEREINEK CSATLAKOZÁSÁT A VÁLLALATI ÖNKÉNTESSÉG HÁLÓZATHOZ!