30 perc az önkéntességről - 30 podcast
Az Önkéntes Szemle és kiadója az Alapítvány a Magyar Önkéntesség Fejlesztéséért ez év elején indította útjára a 30 perc - az önkéntességről című podcast sorozatát, aminek az utolsó adásai decemberben kerülnek fel az éterbe (a Spotify, az Apple Podcast, a Google Podcasts, az Overcast, az Amazon Music és az iHeart Rádió megosztókra).
Az egyes adásokban az Önkéntes Szemlében megjelenő tanulmányok alapján olyan gyakorlati, elméleti szakembereket, önkénteseket mutattunk be, akik mindennapi munkájuk, önkéntességük révén alakítják, formálják a hazai önkéntes szektort. Olyan kérdésekről, válaszokról, kihívásokról és megoldásokról is szó volt, amelyek a már önkéntes munkát végzők, vagy az önkéntességgel foglalkozó szakemberek, de a jövőbeni önkéntesek számára is hasznos információkat, ismereteket nyújtanak.
A podcastok tematikájukban azzal a céllal is készültek, hogy felhasználhatóak legyenek az önkéntesek, önkéntes koordinátorok képzésében. Minden podcast egy önkéntes-történettel kezdődik, amelyek személyessége úgy véljük, megfelelő lehet az önkéntesek érzékenyítésére, motivációinak erősítésére.
- Az első podcastok a hazai önkéntes szektor jellemzőivel és érdeklődésre számot tartó kérdéseivel foglalkoztak, mint például: hogyan készül az önkéntes statisztika, kik a magyar önkéntesek, ingyen munkaerő-e az önkéntes, vagy éppen mennyibe kerül egy önkéntes, és mit jelent az önkéntesség mint munkavégzés, valamint mit érdemes tudni a Civil Közösségi Szolgáltató Központokról.
- Bemutattuk a nagyvállalati önkéntesség jellemzőit, de azt is, hogy milyen partnerségi együttműködések alakulhatnak ki a vállalatok és a civil szerveződések között.
- Szervezeti vezetőknek, munkatársaknak ajánljuk azokat az adásokat, amelyek a szervezetfejlesztés és az önkéntesség kapcsolatáról, továbbá és a civil-nonprofit szervezetek, valamint az önkéntesség társadalmi hatásáról, annak méréséről szóltak.
- Az önkéntes koordinátori munka és az önkéntesség sajátos kihívásait ismerhetik meg a hallgatók azokban a podcastokban, amelyek a menekültek megsegítésével vagy a fesztivál önkéntességgel, a Budapest100 programmal, de akár a 72 óra kompromisszum nélkül akcióval foglalkoztak.
- Két podcastban foglalkoztunk a külföldi önkéntességgel, illetve arra a kérdésre kerestük a választ, hogy lehet-e országimázs az önkéntesség a külföldről jövő önkéntesek számára.
- Célunk volt az is, hogy ismert és kevésbé ismert szervezetek önkéntes munkáját is bemutassuk, különböző tevékenységi területekről, így például: a Bethesda Gyermekkórházban, az Amigos Alapítványnál, a Zöldövezetnél és az ELTE EKSZ-nél, a KórházSuli, a Nem Adom fel Alapítványnál. Bemutattunk olyan önkéntességi területet is, mint a szomszédsági önkéntesség, de az önkéntesség vállalására nagy hatással lévő, de igen megosztó Iskolai Közösségi Szolgálatot is.
- Az elmúlt két év egyik társadalmi kihívása a COVID-19 járvány volt, ennek kapcsán beszélgettünk a Vöröskereszt pandémia alatti önkéntes tevékenységéről, valamint az önkéntes véradások helyzetéről.
- A másik, még napjainkat is meghatározó kihívás az orosz-ukrán háború és a menekültek megsegítése. Bemutattunk olyan spontán önkénteseket, akik a háború kitörésekor már a határon segítették a menekülteket, de beszélgettünk a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet humanitárius munkájáról és a Katolikus Karitász önkénteseinek tevékenységéről.
- Volt két személyes példaadó vendégünk is a podcast sorozatban: Tapasztó Orsi arról beszélt, hogy milyen az, amikor az önkéntesség beszippant, Mautner Zsófi pedig a pro bono-ról, a(z egyéni) társadalmi felelősségvállalási projektjeiről mesélt.
- Végezetül a december 22-i utolsó adás az Önkéntes Szemléről és a hazai önkéntes szektor kihívásairól fog szólni.
MERT ÖNKÉNTESNEK LENNI TÉNYLEG JÓ! HALLGASSANAK MINKET!